[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Mladinka a Veličánek společně

Pro svůj letošní pořad nazvaný Mladinka a host si Dětský folklorní soubor Mladinka z Plzně pozval přátele z Horňácka - Dětský národopisný soubor Veličánek z Velké nad Veličkou. V pátek 26. 1. 2001 se tak v plzeňském divadle Alfa uskutečnil příjemný a vyvážený pořad, který byl dalším důkazem toho, že folklorní hnutí se o svoji budoucnost v Plzni ani na Horňácku nemusí obávat.
Po krátkých hudebních představeních obou muzik následovala čísla jednotlivých souborů, která na sebe navazovala, a nutno říci, že nebylo "hluchých" míst. Folklorní soubor Mladinka (vedoucí Jiří a Táňa Urbanovi, Marcela Krejsová, vedoucí muziky Jan Voves a Jaroslava Smolová) pracuje již patnáct let i na současné generaci je vidět, že má za sebou nejedno odehrané a odtancované vystoupení. V pořadu se Mladinka představila s pásmy Zábava po Řehořské koledě, veselým Jarmarkem v Plzni, nápaditým Eště si zatupám a dalšími čísly. Velmi kladně hodnotím projev muzikantů (který u dětských muzikantů nebývá častý) i jejich suverenitu (obzvláště s přehledem si počínal basista, který zároveň celý pořad moderoval). Osobně mě však vadilo občasné až "přehrávání" a přehnaná gesta některých houslistek, které nežádoucím způsobem strhávalo pozornost.
Premiérově se představili i ti úplně nejmenší - Mladinečka čili Mladinka "mini" - (vedoucí Anna Vokurková, Martin Šefl, Mgr. Linda Bursová), kteří se do souboru připojili teprve v září minulého roku. V Chodském obrázku úspěšně zvládli své první kroky na jevišti a svoji dětskou přirozeností si okamžitě získali všechny diváky, kteří jejich vystoupení ocenili dlouhým potleskem.
Do toku pořadu velmi dobře zapadlo i vystoupení moravského hosta. Soubor Veličánek (vedoucí Anna Kománková a Mgr. Jiří Šácha, vedoucí muziky ing. Martin Kománek) přispěl pásmy Išli ševci z jarmarku a Na zajíců, která jsou nápaditým způsobem vystavěna na dětské hravosti a škádlivosti. Nutno říci, že i "Veličánci" si počínali na jevišti suverénně, zároveň však přátelsky a nevtíravě. (Přiznávám, že v mnohých malých muzikantech i tanečnících jsme přímo viděla jejich dospělé "vzory" tak, jak je potkávám na slavnostech ve Velké i jinde...).
Celý večer byl ve znamení příjemné atmosféry a potěšilo mě, že na všech účinkujících bylo vidět, že z tancování a hraní mají opravdovou radost, je pro ně hrou, která je baví. Všichni vedoucí tak mohou být právem spokojeni, neboť není pochyb, že se pořad vydařil. Svědčí o tom i dlouhý potlesk vyprodaného jeviště.Mladinka a host. 26. 1. 2001, Divadlo Alfa Plzeň.
Mladinka a host. 26. 1. 2001, Divadlo Alfa Plzeň.

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.03.2001Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm