[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Tisková zpráva...
V Kovářově se opět po roce uskuteční Obchůzka s klibnou a kozlíky

Obchůzka s klibnou a kozlíky je starobylý masopustní tříkrálový obyčej, který udržují v obci Kovářov členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.

Podle vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během času se tento zvyk vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybí žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.

společné foto
společné foto

I v letošním roce se sejdou členové souboru, aby se převlékli za sedláka, kočího a samozřejmě za masku klibny i masky rozpustilých kozlíků, kteří jsou nedílnou součástí obchůzky a tropí během ní rozličná alotria. V podvečer 5. ledna opět celý veselý průvod masek tradičně navštíví jednotlivá stavení, aby se sedlák i kočí pokusili klibnu prodat hospodářům. Všichni, co se připravují na obchůzku věří, že i letos zažijí spoustu legrace, dobře pobaví hospodáře či hospodyně a že i v roce 2008 díky nim tento jedinečný lidový zvyk ožije.

u starosty  momentky z obchůzky roku 2007
u starosty
momentky z obchůzky roku 2007
v hospodě
v hospodě

V Kovářově nebude chybět ani obchůzka Tří králů, na kterou se připravují děti z folklorního souboru Kovářovánek, jenž navštíví s tříkrálovou koledou stavení v neděli 6. ledna.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 03.01.2008 v 21:31 hodinCopyright 1998-2021 © Luděk Šorm