[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

IX. Mezinárodní folklorní festival "PLZEŇ 2005"

Plzeň, 16. - 19. června 2005. Tisková zpráva
logo festivalu
logo festivalu
Rekordních 19 folklorních souborů přivítá letos již IX. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Západočeské metropoli. Letošní festival probíhá v roce 710. výročí založení Města Plzně a 15. výročí vzniku Folklorního sdružení České republiky. Festival se od svého založení plzeňským Souborem písní a tanců Jiskra v roce 1997 stal vyhledávaným místem setkávání stovek milovníků folkloru a lidového umění. Každým rokem v Plzni v měsíci červnu vítá lidové muzikanty, tanečníky a zpěváky z celé České republiky i zahraničí včetně hostů z exotických míst světa. K těm bude v letošním roce bezpochyby patřit vynikající africký soubor IYASA ze Zimbabwe.
První účastníky festivalu přivítají na návsi Obce Vrčeň již ve čtvrtek 16. čevna v 17,00 hodin. V pátek následují vystoupení v plzeňské ZOO (16,00 hodin) a na Náměstí Republiky (18,30 v rámci Historického víkendu).
Hlavní festivalové programy se uskuteční na scéně "U Branky". V pátek v 19 hodin to bude společný pořad "V dobrém jsme se v Plzni sešli...", ve kterém se představí většina účastníků. Na této scéně pokračuje program v sobotu v 10,30 hodin představením "Plzeňská věž převyšuje kopce...", věnovaným 710. výročí založení Města Plzně. Po slavnostním historickém a krojovaném průvodu městem (zahájení ve 14,00 hodin) následuje v 15,00 hodin pořad "Plzeňská folklorní zastavení", věnovaný partnerským městům a oblastem Města Plzně a Plzeňského kraje. Sobotní program uzavře "Večerní muzikantské dostaveníčko", pořad lidových muzik a zpěváků, který je připraven na 19,00 hodin.
Nedělní dopoledne bude patřit dětem. S tvrzením "Nebudem pořád tak maličký..." vystoupí dětské soubory a zpěváčci na scéně "U Branky" v 10,30 hodin. Celý festival uzavře "GALAPROGRAM MFF PLZEŇ 2005" v Kině Eden ve 14,00 hodin.
Pro návštěvníky festivalu je připraven také bohatý doprovodný program. V prostoru před Brankou zaujme ve dnech 18. - 19.6. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel. Již 12.6. ve 14 hodin se koná ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň koncert Orchestru lidových nástrojů Slovenského rozhlasu. Český rozhlas Plzeň bude přinášet informace o festivalu v pořadu "Špalíček lidových písní" ve dnech 10., 13., 15. a 17.6. vždy od 19,03 hodin.
Na IX. MFF Plzeň 2005 se představí soubory: JISKRA, Plzeň, JISKRA 1958, Plzeň, MLADINA, Plzeň, MLADINKA, Plzeň, SKANZEN ŠKODA, Plzeň, METELÁČEK I. a II., Plzeň, ÚSLAVÁČEK, Starý Plzenec, MÁJEČEK, Nýřany, SLUNÍČKO, Rokycany, LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, PÍSEČAN, Písek, RATIŠKOVSKÁ DOLINA, Ratíškovice + Cimbálová muzika DÚBRAVA, Dubňany, KYJOVÁNEK II., Kyjov, LIMBORA, Praha (slovenský folklor), Gauverband Oberpfalz der Heimat- und Volkstrachtenvereine e. V., Regensuburg (Německo) , L’EGLANTINO DO LEMOUZI, Limoges (Francie), LE MASCHERE DI RATAPLAM, Bergamo (Itálie), SAINT FRANCIS PIPE BAND, Glasgow (Skotsko) a IYASA (Bulawayo, Zimbabwe - Afrika).
foto
Hlavními pořadateli festivalu jsou Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců Jiskra Plzeň, Folklorní sdružení České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Český rozhlas Plzeň.
Záštitu nad festivalem přijali hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann a primátor Města Plzně Ing. Miroslav Kalous. Festival probíhá díky podpoře programu "Občanská volba" Plzeňského Prazdroje, a.s.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, ACR Alfa - agentura propagace ČR, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.
Vedle uvedených spolupořadatelů a partnerů festival dále podporují OSA - Ochranný svaz autorský, Obec Vrčeň, Megas - P, s.r.o., Dioss Nýřany a další.

Podle podkladů Mgr. Michaely Vondráčkové zpracoval Jiří Pokorný,7.6. 2005

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 2 názory)
Hana Laubrová11.06.2005 v 19:26
Kde bude závěrečný koncert? V kině Eden nebo v kině Elektra?

Pepa09.06.2005 v 21:52
Hlavně ať se zase nepo.... počasí.

Zveřejněno 07.06.2005 v 23:55 hodinCopyright 1998-2022 © Luděk Šorm