[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Poutní místo Dobřany

Kostel sv. Víta
Kostel sv. Mikuláše

Městečko jižně od Plzně se může pochlubit dvěma církevními památkami. Mimořádně hodnotný je zejména kostel sv. Víta na místě starší svatyně v blízkosti náměstí. Pozdně barokní stavba vybudována v letech 1727 - 1733 podle projektu J. Augustona působí dojmem oválného půdorysu.
Jde však o centrální dvanáctibokou stavbu, jejíž stěny jsou mírně prohnuté střídavě konvexně a konkávně. Výsledkem je mírné zvlnění fasády inspirované dienzenhoferovským dynamickým stylem. Pilíře empor nesou střešní pavilon zaklenutý kupolí s lucernou. Originální je užití oválných oken orientovaných na výšku v přízemí a na šířku na střešním pavilonu, ale i jemné křivky jakýchsi zvlněných oslích hřbetů oken osvětlující empory. Celek je mimořádně vyvážený a harmonický. Pozoruhodný je také interiér s centrálním oltářem, freskami a sochařskou výzdobou M. V. Jäckela.

Původně gotický městský kostel sv. Mikuláše byl vícekrát přestavován, naposled barokně koncem 50. let 18. století. Barokní zvonice však pochází už z konce 17. století.
Literatura:

60 POUTNÍCH MÍST do kapsy
Petr Dvořáček
Ingrid Hanzlíková

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Poutní místo
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.01.2005 v 08:40 hodinCopyright 1998-2021 © Luděk Šorm