[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Památník ČS. letců v Příboře [ Pomník či památník ]

Odhalení památníku ČS. letců v Příboře proběhlo při oslavě Mezinárodního dne válečných veteránů.

Početně malá ÚzO VSR v Příboře, avšak svojí činností nesporně významná se opět vyznamenala. Pamatujete si ještě jak před dvěma roky po čtyřletém úsilí, které vešlo ve známost v celé ČR - prosadila v Příboře odhalení Pamětní desky obětem komunistického režimu. Tentokrát se 11. listopadu při oslavě Mezinárodního dne válečných veteránů zasloužila o odhalení Památníku čs. letců v Příboře, který je věnován těm občanům Příbora, kteří v řadách britské RAF bojovali za 2. světové války za obnovu Československa, ale i těm letcům v Příboře, kteří ve službě na letišti Mošnov u 8. stíhacího a 1. dopravního pluku ztratili své životy.


K vybudování památníku byl využitý již zcela zdevastovaný stíhací letoun MiG 15 bis, který členové místní organizace VSR zdarma opravili a na který město poskytlo finanční prostředky. Vznikl tak letecký památník, který je ojedinělý a v ČR nemá obdobu.

Na slavnostním odhalení se zúčastnil ministr obrany Karel Kühnl, náčelník ÚVS Frýdek - Místek plk. Ing. O. Hlisnikovský, předseda OR VSR v Olomouci plk. RNDr. František Tomečka, zástupce velitele hranické brigády pplk. Ing. Ivo Střecha, místopředseda SL ČR plk. J. Macura, předseda ČsOL z Nového Jičína plk. A. Sitta, bývalý příslušník RAF - válečný veterán brig. Gen. Z. Škarvada, představitel Společnosti M. R. Štefánika z Brezové p. Bradlom Mgr. P. Uhlík, poslankyně parlamentu ČR JUDr. H. Šedivá, senátor Mgr. Milan Bureš, zástupci Moravskoslezského kraje a okolních měst a obcí. U tří památníků v Příboře stála čestná letecká stráž.


Přítomná byla posádková hudba z Olomouce a vojáci z Hranic na Moravě předvedli občanům města pěchotní zbraně.


Ve scénáři byl připraven i přelet bojových vrtulníků Mi 24 z Přerova, který se však pro nepříznivé povětrnostní podmínky nemohl uskutečnit. Při odhalení památníku se jmény letců, který provedl ministr obrany a starosta města Ing. Milan Strakoš byla vystřelená čestná salva.


Slavnost, která byla zahájená lampiónovým průvodem dětí - byla ukončená na náměstí Sigmunda Freuda ohňovým divadlem a ohňostrojem.

Celý průběh slavnosti byl velmi důstojný a dobře připravený, což obyvatelstvo Příbora ocenilo a bylo nadšené.

Je nepochopitelný nezájem zástupců letectva ze Společného velitelství v Olomouci, jakož i nezájem redakce vojenského časopisu A-report a leteckého LETECTVÍ+KOSMONAUTIKA i když všichni pozvání dostali. Při odhalení Památníku čs. letců a čs. parašutistů tento rok v Pardubicích se takto "macešsky" nezachovali i když pardubický památník se ani zdaleka nedá porovnávat s příborským. Snad si to ještě dodatečně uvědomí.

Plk. Bohumil Vlach

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.pribor.eu

AKTUALIZACE: Petra Kolářová (Kancelář vedení města) org. 139, 02.09.2013 v 14:58 hodinCopyright 1998-2022 © Luděk Šorm